вул.Ювілейна, 2,смт.Устинівка, Кіровоградська обл. 28600 тел.05(239) 4-14-07, e-mail:ustrayrada@ukr.net

 

 
 

МЕНЮ САЙТАГоловна сторінкаУстинівський районАдміністративно- територіальний устрійКерівництво районуВиконавчий апаратДепутатський корпусПостійні комісіїДоступ до публічної інформаціїМісцеве самоврядуванняНормативно-правова базаСесійна діяльністьКоординаційна радаПроекти рішеньНовини

 

 

 

 

 

 

Устинівський район

Устинівський район

 

Герб

Прапор

 

 

Основні дані

Країна:

Україна Україна

Область/АРК:

Кіровоградська область Кіровоградська область

Код КОАТУУ:

3525800000

Утворений:

1939

Населення:

16 400

Площа:

942 км²

Густота:

17 осіб/км²

Тел. код:

+380-5239

Поштові індекси:

28600—28632

Населені пункти та ради

Районний центр:

Устинівка

Селищні ради:

1

Сільські ради:

14

Смт:

1

Села:

35

Районна влада

Адреса:

28600, Кіровоградська обл., Устинівський р-н, смт. Устинівка, вул. Ювілейна, 2, 4-12-46

Веб-сторінка:

Устинівська РДА

Голова РДА:

 

Голова РР:

Лещенко В.І.

         

Устинівський район розташований у південній частині Кіровоградської області. Межує на півночі з Долинським та Компаніївським районами, на заході з Бобринецьким районом, на сході і півдні з Новобузьким і Казанківським районами Миколаївської області. Районний центр — Устинівка.

 Географія

Район має площу 94.2 тис.га, або 3.6% від території області. Це, переважно, степова рівнина, одноманітність якої порушується сухими балками, кряжами та ярами.

На території району протікають річки Інгул і Березівка, які належать до басейну Південного Бугу, мають площу в 795 га, утворюють 49 ставків.

Чисельність населення станом на 01.01.2004, складала 16.4 тис.осіб .

По адміністративному відношенню район розділений на одну селищну і 14 сільських рад, в яких налічується 38 населених пунктів : Устинівка, Березівка, Брусівка, Ганно-Леонтовичеве, Мала Ганнівка, Новочигиринка, Ганно-Требинівка, Костянтинівка, Димитрове, Мар'янівка, Тирлова Балка, Третій Інтернаціонал, Докучаєве, Мальчевське, Медове, Інгульське, Завтурове, Любовичка, Медвежа Балка, Криничне, Любиме, Нариманівка, Новоустинівка, Садки, Криничуватка, Березуватка, Жовтневе, Новокиївка, Олександрівка, Козлівське, Седнівка, Переможне, Селіванове, Сонцеве, Степанівка, Ленінка, Орлова Балка.

Карта Устинівського району


Історія

Село Устинівка з 15 січня 1921, було реорганізоване з волості в районний центр. Спочатку район відносився до Одеської області, а з січня 1939 року ввійшов до складу Кіровоградської області.

В 1962 році район було розформовано, частина населених пунктів приєднана до Бобринецького району, а частина — до Долинського, 8 грудня 1966 року Устинівський район знову поновлено.

Першими поселенцями, як на це вказують деякі джерела, по річці Березівці були переселенці з Полтавської та Київської губерній. Вони заснували с. Устинівку в 30-40 р.р. XVIII ст.

Є й літературні відомості про те, що першими поселенцями даного краю в XVII—XVIII ст. були запорозькі козаки.

В 1817 році цар Олександр I наказав вільних козаків повернути у військових поселян. Сюди перевели державних селян та кріпосних Полтавської, Київської, Подільської та інших губерній .

Устинівка стала одним із військових поселень. Як спогад про це і досі зберігся поділ селища на 9 сотень .

Біля с. Седнівка було розкопано скіфський курган ІУ ст. до н. е., що репрезентував наступну після доби бронзи епоху — епоху раннього залізного віку. Кочові культури доби середньовіччя на території району репрезентувала випадково знайдена ще в 30-х роках XX ст. половецька антропоморфна стела, що досить довго знаходилася на території тракторної бригади в с. Ганно-Требинівка. Тюрські племена хозарів, печенігів, кипчаків, монголо-татар, татар панували в степовій частині України до ХУ ст.

З ХУ ст. в степах України, в тому числі і на території сучасного Устинівського району, з'являються козаки, які поступово витісняють татар на південь. З утворенням Нової Січі (1735) територія краю увійшла до однієї з територіально-адміністративних одиниць володінь Війська Запорозького — Бугогардівської паланки. На території краю виникають поодинокі козацькі зимівники і хутори. Але активізується заселення цієї частини сучасної Кіровоградської області з 40-х років — середини ХУІІІ ст. в результаті дозволу кошового отамана П.Калнишевського осідати самоселам на землях запорожців та внаслідок планомірної колонізаційної політики Росії по заселенню цього краю. Так виникли села Седнівка, Степанівка, Березівка, а на початку XIX ст. — села Криничуватка, Інгулець. У 1847 році на березі р. Інгул засноване село Ганно-Требинівка. За переказами, цими шляхами подорожували чумаки і першими примітили це місце, зупинялись в так званій чумацькій балці на перепочинок. Назва ж села пішла від пана Требинського, який приїхав у ці краї з сестрою Ганною з Черкащини.

З ліквідацією Запорозької Січі (1775) землі сучасного Устинівського району увійшли до складу Новоросійської губернії, а з утворенням Катеринославського намісництва (1784), до складу Єлисаветградського повіту цього намісництва (1784 р.). У 1796 — 1805 рр. вони перейшли до Єлисаветградського повіту поновленої Новоросійської губернії, яка невдовзі була перейменована на Миколаївську, а згодом на Херсонську.

У радянський період з утворенням у 1939 році Кіровоградської області землі Устинівського району входять до її складу. Сучасні кордони району остаточно визначалися після низки укрупнень і розукрупнень лише у 1966 р.

Видатні земляки

Гордістю нашого степового краю є прославлені земляки, а саме двічі Герой Радянського Союзу Олександр Юхимович Мазуренко .Народився в с. Ленінка Устинівського району 7 липня 1917 року в селянській сім'ї. Випускник Устинівської школи 30х років. Працював продавцем, електрослюсарем, помічником майстра вугільної шахти в м. Шахти Ростовської області, курсант аероклубу. З 1938-го — у Військово-Повітряних Силах . Під час ВВв здійснив близько 300 бойових вильотів, особисто потопив 8 і в складі групи — 22 ворожих кораблі. Указами Президії Верховної Ради Союзу СРСР від 23 жовтня 1942 року і 5 листопада 1944 року удостоєний звання Героя Радянського Союзу двічі. В селищі Устинівка йому встановлено бронзовий бюст.

В Устинівській середній школі навчався відомий поет і письменник Євмен Михайлович Доломан. З 1938 по 1941 р. навчався в Харківському державному університеті .Учасник Великої Вітчизняної війни . Нагороджений кількома орденами та медалями .

Перша книга поезій «Плем'я переможців» вийшла в 1950 р. Відтоді видав більше десяти поетичних та прозових книг.

Член Спілки письменників України, неодноразово бував в Устинівській загальноосвітній школі I—III ст. В 1995 році письменник подарував школі збірку поезій «Бентега».

За високі показники в галузі сільського господарства пташниця колишньої птахофабрики «Сагайдацька» Євгенія Сергіївна Лапінська та механізатор колишнього колгоспу ім. Карла Маркса Чернявський Семен Арсентійович удостоєні високого звання Героя Соціалістичної праці.

А досвід вирощування цукрових буряків Анатолія Павловича Горбенка, заслуженого механізатора України, народного депутата СРСР останнього скликання, відомий у всій Україні. На полях, де працював А. П. Горбенко, збирали, незалежно від погодних умов, від 400 до 520 ц/га цукристих. Нині Анатолій Павлович проживає в с. Березуватка, перебуває на заслуженому відпочинку.

Сьогодні трудові досягнення Устинівщини примножує заслужений вчитель України Седнівської загальноосвітньої школи I—III ст. Антоніна Миколаївна Вербова.

 

 

Дата последнего изменения этого узла 19.04.2016